Costa Blanca, plná slunce, pomerančů a oliv

Costa Blanca zahrnuje tato města (od severu k jihu): Denia, Jávea, Benissa, Moraira, Calpe, Altea, Benidorm, Villajoyosa, Alicante, Guardamar, Santa Pola a Torrevieja. Na severu Costa Blanca přechází v Costa dels Tarongers, na jihu v Costa Cálida. Hojně navštěvovanou oblastí ve Španělsku je také Costa Maresme.

Starodávné vesničky ve vnitrozemí

Za návštěvu v okolí pobřeží Costa Blanca stojí vesničky a starodávné osady, umístěné v kopcích ve vnitrozemí provincie Alicante:

Vesnička Gata de Gorgos je centrem košíkářství a výroby nábytku a předmětů z rákosu, sítiny či bambusu. Také je známa pěstováním hroznů a mandlí. Žije v ní cca 5000 stálých obyvatel.

Krásným zážitkem bývá zastávka ve vsi Guadalest, která má pouhých 190 stálých obyvatel. Domky jsou rozprostřeny v nejvyšších partiích skalnatého terénu a je z nich krásný pohled do údolí. V obci se nachází hrad, barokní katolický kostel a různá muzea.

Při procházce údolím Valle del Pop se můžete zastavit ve vesnicích Lliber a Xaló (Jalon) a ochutnat místní víno. Každé sobotní ráno se zde konají středověké trhy.

Město Callosa d'En Sarria je známo svými vodopády.

Městu Elx (Elche) se také přezdívá Evropský palmový háj – to proto, že se v něm nachází sad Palmeral of Elche s více než 200 000 palem. V roce 2000 bylo toto území zapsáno na seznam UNESCO. Kromě něj stojí za návštěvu také palác Altamira, arabská pevnost La Calahorra a mnohé další památky.

Kromě vesniček a měst můžete navštívit také ostrov Tabarca, který leží jihovýchodně od města Santa Pola. Ostrov je 2 km dlouhý a cca 400 m široký. Kolem pobřeží vede cesta, kterou ho můžete obejít a vychutnávat si krásu pobřežní krajiny. Na ostrov jezdí lodě z měst Alicante, Santa Pola, Guardamar a Torrevieja.

Turecká riviéra

Nad pobřežím Costa Blanca převládá středomořské klima s mírnými teplotami a malým množstvím srážek v průběhu celého roku. Nejvyšších denních průměrných teplot dosahuje Costa Blanca v srpnu, nejnižších v lednu. V letních měsících slunce svítí i 12 hodin denně a deštivý bývá pouze 1 den v měsíci. Nejvíce srážek padá v listopadu a prosinci. Průměrná teplota moře se v létě pohybuje mezi 24 a 25 °C.

Ve městě Alicante lednové teploty stoupají nejčastěji na 6 až 17 °C, v srpnu na 21 až 31 °C. Denní výkyvy v teplotách jsou velmi malé a to díky mořskému vlivu, ačkoliv občas se větší rozdíl může vytvořit při působení západního větru (až 15 °C). Nejvyšší teplota v Alicante byla naměřena 4. 7. 1994, a to 41,4 °C; nejnižší 12. 2. 1956, -4,6 °C. 30. 9. 1997 způsobil déšť v Alicante největší záplavy v historii – během 6 hodin spadlo 270 mm srážek.